Deski Snowboardowe dzielą się na różne kategorie. Niektóre rodzaje desek są przeznaczone dla początkujących inne dla bardziej profesjonalnych riderów.
Poniżej opiszę najpopularniejsze rodzaje desek snowboardowych, jeśli nie wiesz jeszcze jaką deskę kupić ten artykuł powinien Ci pomóc.


Deski Miękkie

Są to deski przeznaczone do freestylu. Deski posiadają miękkie wiązania oraz miękkie buty. Deski miękkie przystosowane są do jazdy w snowparkach i na dobrze przygotowanych stokach, gorzej radzą sobie na nie ubitych terenach. Na deskach jeżdżą zarówno zawodowcy jak i początkujący riderzy. Szczególnie poleca się je na początek przygody z Snowboardem.

Deski Twarde
Są to deski wyczynowe  przeznaczone do szybkiej jazdy. Deski posiadają twarde wiązania oraz twarde buty. Deski Twarde są przeznaczone dla zaawansowanych riderów, nie poleca się ich początkującym snowboardzistom.

Deski AM – ALL MOUNTAIN
Są to deski  uniwersalne. Deski sprawdzają się dobrze na stokach snowparkach a także na puchu. Deski all mountain nie są zbyt twarde i polecane są zarówno początkującym jak i zaawansowanym riderom. Deski te posiadają przesunięty środek ciężkości (setback) przez co zrobimy szybkie postępy w jedzie. Najbardziej zaawansowane i jednocześnie najdroższe modele desek snowboardowych AM przeznaczone są dla riderów bardzo dobrze jeżdżących, którzy potrzebują wszechstronnych desek. Deski są tak skonstruowane by nie odczuwać zmęczenia nawet po cało dniowej jeździe

Deski FR – FREERIDE
Są to deski do jazdy poza wyznaczonymi trasami (tzw. jazda po puchu), a także do szybkiej jazdy z ciętymi skrętami. Skoki i akrobacje powietrzne są mocno utrudnione ze względu na konstrukcje desek. Tail jest dużo węższy i mniej podwinięty niż Nose, środek dechy jest dość wąski a setback dużo większy. Deski poprzez to że są bardzo sztywne i długie nie zakopują się w śniegu, przy większych prędkościach deski są bardzo stabilne i dużo łatwiej jest nam kontrolować deskę. Jeśli lubisz szybką jazdę oraz zabawę na puchu powinieneś zastanowić się nad tym rodzajem desek.

Deski FS – FREESTYLE
Są to deski przeznaczone głównie do freestylu, deski bardzo dobrze sprawdzają się w half pipach, na rurkach, boxach oraz przeróżnych akrobacjach w powietrzu. Freestyle stał się bardzo popularny coraz więcej riderów podczas swojej jazdy próbuje skoków oraz różnych zabaw na stoku.

Deski PP – halfpipe, BA – big air
Są to deski przeznaczone do halfpipe oraz skokach na big air i mniejszych skoczniach. Deski są dość sztywne i nieco dłuższe niż inne deski freestyle. Zapewnia to jednak bardzo dużą stabilność podczas lądowania a także najazdu na skocznię. Deski są też bardzo giętkie co zapewnia mocne wybicie.

Deski JB – jibbing
Są to deski przeznaczone do slidów po rurkach boxach oraz innych przeszkodach. Deski JB są szersze i krótsze od innych desek freestyle. Większa szerokość zapewnia łatwiejszy najazd na przeszkodę oraz bardziej stabilny slide. Krawędzie typu sidewall oraz konstrukcja twin tip znacznie ułatwia robienie tricków.

Deski FR/FS
Są to deski w których są połączone właściwości desek freestyle oraz freeride.

Deski BM – BIG MOUNTAIN
Są to deski do ekstremalnej jazdy poza trasami specjalnie przygotowanymi. Poprzez sztywnoćć desek znakomicie spisują się przy dużych prędkościach.Posiadają bardzo duży promień skrętu przez co trudno skręcać na nich przy małej prędkości.

Deski BX – BOARDERCROSS
Są to deski przeznaczone do jazdy snowsross. Są to deski przeznaczone dla zaawansowanych riderów. Wymagają doskonałej techniki, nadają się zarówno do jazdy po puchu jak i prostych skoków. Duzy setback ułatwia jazdę na krawędziach.

Deski FC – FREECARVE
Są to deski do rekreacyjnej, dość szybkiej jazdy ciętymi skrętami po trasach specjalnie przygotowanych do jazdy. Duży setback pozwala łatwo jeździć na krawędziach, deski są dość sztywne i wąskie. Podwinięty tail i nose pozwala na jazdę na puchu.

Deski RC – RACE
Są to deski przeznaczone do jazdy zawodniczej oraz do jazdy rekreacyjnej dla osób zaawansowanych lubiących bardzo duże prędkości. Bardzo dobrze sprawdzają się przy dużych prędkościach. Deski są bardzo wąskie co gwarantuje dobrą zmianę krawędzi. Nose jest lekko podwinięty, tail jest płaski. Dłuższe deski o większym promieniu skrętu produkowane są do jazdy w slalomie gigancie, a deski o mniejszym promieniu do slalomu. Deski nei nadają się do nauki są przeznaczone zdecydowanie dla zaawansowanych snowboardzistów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s